Ideja: v garažo pripeljati sanjske stroje in jih deliti z vami, spoštovani prijatelji motoristi in prijateljice motoristke. Dandanašnji nam namreč vsem primanjkuje časa za vožnjo, zato se lastništvo motocikla mariskomu ne izplača. Bi motocikel radi najeli za, na primer, štirinajst dni na leto?
Poleg tega »Sanjska garaža« pomeni dodatne prednosti:
- poleg motocikla vam je na voljo še strokovno znanje o tehnikah vožnje z različnimi vrstami motociklov,
- najamete ga lahko skupaj z opremo (čelada, jakna, hlače, rokavice, …),
- paleto vozil bom izbiral glede na dolgoletne izkušnje, zato lahko pričakujete izključno HUDE bajke. Po mojem izboru, seveda (okusi so pač različni). Seznam motociklov pod mojo zadnjico najdete tukaj: Reference – vozil sem že.
A ker vožnja motocikla zahteva določene spretnosti, moji stroji ne bodo na voljo kar vsakomur. Vozili jih bodo lahko le tisti, ki bodo prej prisluhnili predavanju in opravili tečaj varne vožnje. Hvala za razumevanje, zdaj pa … Gremo ven, na sonce.
Za podmladek: Yamaha PW 50, letnik 2006
Kar Tomosovi mopedi pomenijo slovenskim motoristom, to je Yamaha PW 50 za motokrosiste širom sveta. S samodejnim menjalnikom, preprostim dvotaktnim motorjem in kardanskim sekundarnim prenosom (pri padcih je veriga lahko za otroke nevarna) je to najboljša vstopnica v svet motokrosa. Ja, lahko bi za isti denar dobil novega ČangŠlang in morda bi se petletni mulc naučil vozit motor prav tako kot z Yamaho. Ampak? Ej, PW je legenda.
Tehnika:
motor: enovaljni, dvotaktni, zračno hlajeni, 49 cm3
mazanje motorja: samodejna črpalka
sklopka: samodejna, potopljena v olje
zakon: nožni
sekundarni prenos: kardanski drog
višina sedeža: 485 mm
teža: 39 kg (z gorivom)
posoda za gorivo: 2l
Za začetnike in nostalgike: Tomos Automatic 3MS, letnik 1988
Prav tak, le v drugačni barvi, mi je pri rosnih trinajstih vzel motoristično nedolžnost. V hipu je najstnikov domet v prostem času eksplodiral na dotlej neslutene razsežnosti.
A zakaj želim v sanjski garaži staro kripo? Ker je Frči preprost, nezahteven za vzdrževanje, vzdržljiv, vsestranski in še vedno (oziroma vedno bolj) prikupen. Za učenje prvih korakov v svet motociklizma ter za obujanje spominov na tiste _______ (vstavi poljubni pridevnik) čase.
Obe zavori delujeta, platišča so ravna, pletenice namazane. Popolnoma brez predelav in stoodstotno v originalnem stanju.
Prijateljsko priporočilo: med vožnjo ne nosite nizkih čevljev in kratkih hlač. Grda mehurjasta opeklina na desni nogi je bila zaščitni znak mladih mopedistov …
Tehnika:
motor: enovaljni, dvotaktni, zračno hlajeni, 49 cm3
moč: 1,5 kW (2 KM) pri 5.500/min
masa: 44 kg
menjalnik: dvostopenjski, samodejna sklopka
najvišja hitrost: 45 km/h
dodatna oprema: ključ za svečico, brusni papir, cunja in izvijač pod sedežem
Za ljubitelje terena: KTM 125 EXC, letnik 2012
Registriran »hard« enduro motocikel, namenjen vožnji na zaprtih enduro ali motokros poligonih. Zaradi zelo nizke teže in prostorninsko majhnega agregata je odličen za učenje prvih terenskih korakov.
Čeprav za KTM-e velja, da so “ready to race” (pripravljeni na dirko), je dodatno opremljen z aluminijasto zaščito motorja, plastičnimi ščitniki krmila, jekleno zaščito hladilnikov tekočine, nedrsečo prevleko sedeža T-Cover ter s posebnim izpušnim loncem Akrapovič iz ogljikovih vlaken. In, naj vas to ne zmoti, s plastikami, polnimi ponosnih dirkaških spominkov (beri: prask). S tem motociklom sem namreč odpeljal dve sezoni Crosscountry prvenstva in leta 2013 postal zmagovalec v razredu Sport E1. Vsa poročila o dirkah najdete tukaj: SXCC 2013: Video posnetki vseh crosscountry dirk.
Zabava na kvadrat.
Tehnika:
motor: enovaljni, dvotaktni, tekočinsko hlajeni, z 124,8 cm3
moč: 32 ‘konj’ na kolesu. To je, verjemite, dovolj.
zagon: nožni (lahko tudi ročni, saj prižge lahkotno kot moped)
vzmetenje: nastavljivo WP, 300/335 mm giba, prilagojeno vozniku z 80 kg
višina sedeža: 960 mm
posoda za gorivo: 9,5l (2% mešanica neosvinčenega goriva in sintetičnega olja za dvotaktne motorje)
teža: 95 kg brez goriva
končna hitrost: 124 km/h
poraba goriva: 9 litrov na 2 uri (na dirki!)
Več o KTM 125 EXC:
- KTM 125 EXC letnik 2012: Menjava bata pri 95 urah
- Nevsakdanji primerjalni test: Husqvarna TE 310, Honda XR 600, Kawasaki KLX 650, KTM 125, 300 in 350 EXC
- Moto test: KTM 125 EXC letnik 2012
- Video: Zakaj 125? (posnetek iz puščave v Tuniziji)
- Video: 125 sreča puščavo (kolaž posnetkov iz tunizijske avanture)